Πρώτη φορά στην ιστορία του ο Θρύλος γκρέμισε 3-2 την Άρσεναλ μέσα στο σπίτι της

Τετάρτη 30 Σεπτεμβρίου 2015

Τους ''έκλεισε το σπίτι'' ο Θρύλος!!Για πρώτη φορά στην ιστορία του ο Ολυμπιακός νίκησε μέσα στην Αγγλία και μέσα στην έδρα της την Αρσεναλ με 2-3 στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των ομίλων του Champions League.
Οι ερυθρόλευκοι άνοιξαν το σκορ στο «Emirates» στο 33' . Ο Φορτούνης εκτέλεσε το κόρνερ, ο Πάρντο σούταρε έξω από την περιοχή, η μπάλα χτύπησε στον Τσάμπερλεϊν, άλλαξε λίγο πορεία και κατέληξε στη δεξιά γωνία του Οσπίνα.
Ενα λεπτό αργότερα οι Αγγλοι ισοφάρισαν με μια ωραία ενέργεια και πάσα του Σάντσες στον Γουόλκοτ, ο οποίος από θέση μέσα αριστερά, πλάσαρε, η μπάλα βρήκε στον Ρομπέρτο και κατέληξε στα δίχτυα του Ολυμπιακού.

Η ισορροπία δεν κράτησε για πολύ καθώς στο 40' ο Ολυμπιακός κάνει το 1-2 με απευθείας εκτέλεση του Φορτούνη. Η μπάλα πήρε φάλτσα, ο Οσπίνα μπερδεύτηκε, έχασε τη μπάλα μέσα από τα χέρια του.

Στο 61' η Αρσεναλ είχε μια διπλή ευκαιρία. Αρχικά ο Μερτεσάκερ σούταρε μέσα από την περιοχή, ο Ρομπέρτο έδιωξε, στη συνέχεια ο Καθόρλα σούταρε ξανά με τον Ισπανό πορτιέρο στο έδαφος και ο Ομάρ πάνω στη γραμμή σώζει τον Ολυμπιακό!
Στο 65' η Αρσεναλ ισοφαρίζει σε 2-2. Ο Γουόλκοτ σέντραρε ιδανικά σε μια στιγμή που υπήρχε τεράστιο κενό στην άμυνα του Ολυμπιακού και ο Αλέξις Σάντσες με κεφαλιά πέτυχε το γκολ για τους Αγγλους.

Ομως 2 λεπτά αργότερα, ο Φινμπόγκασον έφερε και πάλι μπροστά τον Ολυμπιακό με το 2-3. Το σουτ του Φινμπόγκασον αποκρούστηκε από την άμυνα. Ο Καμπιάσο ξαναγέμισε για τον Πάρντο στα δεξιά, αυτός έκανε το γύρισμα και ο Φινμπόγκασον σκόραρε.