Η Μπαρτσα κέρδισε την Μεγάλη Κυρία με 3-1 και κατέκτησε το τσάμπιονς λίνγκ..

Κυριακή 7 Ιουνίου 2015

Μια ιστορική σεζόν ολοκληρώθηκε με τον καλύτερο τρόπο για τους Καταλανούς, που έφτασαν τους πέντε τίτλους στη διοργάνωση και έγιναν η πρώτη ομάδα που κάνει δύο
τρεμπλ!
Ο τελικός του Βερολίνου ξεκίνησε με «γκολ από τα αποδυτήρια». Μόλις στο 4', ο Νεϊμάρ στριφογύρισε έξω από την περιοχή των Ιταλών, βρήκε τον επερχόμενο Ινιέστα κι εκείνος τον Ράκιτιτς, που αμαρκάριστος πλάσαρε «με τη μία» για το 1-0.

Τι είδαμε έκτοτε; Μια Μπαρτσελόνα να σπαταλάει τη μία ευκαιρία μετά την άλλη επί 10-15 λεπτά και τη Γιουβέντους να ισορροπεί στη συνέχεια, να φέρνει το παιχνίδι στα μέτρα της, αλλά να μην έχει ιδέες στο δημιουργικό κομμάτι, καθώς ο Αντρέα Πίρλο δεν είχε κάνει αισθητή την παρουσία του σε εκείνο το διάστημα.

Παράλληλα, και οι δύο άσοι της Γιούβε, που είχαν επιφορτιστεί με το μαρκάρισμα του Μέσι, Πογκμπά και Βιδάλ, είχαν ήδη φορτωθεί με κίτρινη κάρτα.

Στο 2ο ημίχρονο, η Γιουβέντους μπήκε πιο αποφασισμένη και ο Μοράτα ισοφάρισε στο 55ο λεπτό, με τους Ιταλούς να παίρνουν το ψυχολογικό προβάδισμα και να δείχνουν ικανοί για την ανατροπή. Φευ... Μια ατομική ενέργεια του Μέσι, που σταμάτησε στον Μπουφόν, ολοκληρώθηκε τελικά με γκολ του Σουάρες στο 68ο λεπτό κι έκτοτε η νταμπλούχος της Ισπανίας δεν κοίταξε ποτέ πίσω...

Τα ατού της νταμπλούχου Ιταλίας, από την άλλη, υστέρησαν, καθώς ούτε ο Τέβες ούτε ο Πίρλο βρέθηκαν σε καλή βραδιά. Το... κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Νεϊμάρ με το δέκατο φετινό του γκολ στη διοργάνωση, στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων.

Συμπερασματικά, η ομάδα του Λουίς Ενρίκε δεν... έθελξε με την απόδοσή της, αλλά η ποιότητα της επιθετικής της τριπλέτας ήταν που έκανε, τελικά, τη διαφορά. Ο Μέσι πήρε πρωτοβουλίες στο 2ο ημίχρονο, Σουάρες και Νεϊμάρ πέτυχαν από ένα γκολ και η πρόσκαιρη ισοφάριση του Μοράτα έμεινε μόνο σαν μια «μουτζούρα» στη ζωγραφιά των Καταλανών, που φέτος κατέκτησαν τα πάντα: πρωτάθλημα και Κύπελλο Ισπανίας, αλλά και το βαρύτιμο τρόπαιο του Τσάμπιονς Λιγκ.