Οι κανονιέρηδες στέφθηκαν Κυπελλούχοι Αγγλίας σκορπώντας την Άστον Βίλα με 4-0

Κυριακή 31 Μαΐου 2015

Οι κανονιέρηδες στέφθηκαν Κυπελλούχοι Αγγλίας σκορπώντας την Άστον Βίλα με 4-0.
Η Αρσεναλ έφτασε τα 12 τρόπαια και γίνεται η πολυνίκης του θεσμού, αφήνοντας πίσω την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 11, ενώ το είχε σηκώσει και πέρυσι.

Πέντε λεπτά πριν από το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, ο Μονρεάλ έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Σάντσες πήρε την κεφαλιά και η μπάλα στρώθηκε στον Γουόλκοτ, ο οποίος με ένα τρομερό σουτ με το αριστερό έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Στο 50', ο Αλέξις Σάντσες έκανε το 2-0 για τους «κανονιέρηδες» με ένα απίθανο σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή που δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Γκίβεν.

Τα γκολ όμως δεν σταμάτησαν εκεί. Στο 62', ο Καθόρλα εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μερτεζάκερ πήδηξε ανενόχλητος μέσα στην περιοχή και έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Γκίβεν για το 3-0.

Στην τελευταία φάση του αγώνα στο 93' ο Ζιρού με όμορφο πλασέ βάζει το κερασάκι στην τούρτα για το 4-0. πηγη