Χαστούκι με ανατροπή του Πλατανιά στον ΠΑΟΚ

Δευτέρα 3 Φεβρουαρίου 2014

Ο Πλατανιάς έκανε σπουδαία ανατροπή με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ και πήρε τη νίκη 2-1 στην Κρήτη, προκαλώντας προβληματισμό στον "δικέφαλο του βορρά", μετά από 22 αγωνιστικές στη Super League.
Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι, αλλά βρέθηκαν πίσω στο σκορ μετά από μία "μαγική" ασίστ του Κώστα Κατσουράνη στον Στέφανο Αθανασιάδη. Το 5ο φετινό γκολ του διεθνή επιθετικού δεν έδωσε ρυθμό στο παιχνίδι, που συνέχισε δίχως φάσεις μέχρι την ισοφάριση του Αλεξάντερ Κάταϊ στο 36'.
Το μομέντουμ είχε περάσει στην ομάδα τουΝίκου Αναστόπουλου, που έχασε σπουδαία ευκαιρίες στο 44' με τον Μιγκέλ Τόρες. Η είσοδος του Μπίρμπας Νάτχο για το ντεμπούτο του στο κέντρο του ΠΑΟΚ δεν έφερε μεγάλες αλλαγές στην εικόνα του αγώνα.
Ένα δεκάλεπτο πίεσης του Πλατανιά, μάλιστα, έδωσε την ευκαιρία στον Τόρες να... διορθώσει την μουντζούρα του 1ου ημιχρόνου και να κάνει το 2-1. Ο εκνευρισμός στο "στρατόπεδο" των φιλοξενουμένων ήταν διάχυτος, με τον Χουμπ Στέφενς να βρίζει τον (κάκιστο) Μίροσλαβ Στοχ κατά τη διάρκεια του αγώνα και τον ΠΑΟΚ να χάνει ευκαιρίες στο 89' με τον Λίνο να πάρει έστω τον βαθμό της ισοπαλίας.