Με ...δράστη τον Μητρογλου ο Ολυμπιακός κέρδισε 1-0 στην Λεωφόρο παρότι οι πράσινοι έχασαν ευκαιρίες

Σάββατο 2 Νοεμβρίου 2013

Το καλύτερο το φύλαγε για το τέλος ο Ολυμπιακός, που απέδρασε με το τρίποντο από την έδρα του «αιωνίου» αντιπάλου. Σε ένα ματς που είχε αρκετές φάσεις και για τις δύο ομάδες, οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 1-0, χάρη στο γκολ του Μήτρογλου στο τελευταίο λεπτό.
Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά στο ντέρμπι και στο 15΄ ο Μήτρογλου έπιασε δυνατή κεφαλιά, αλλά ο Καπίνο έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ. Ο Παναθηναϊκός είχε την ευκαιρία να πάει προηγούμενος στα αποδυτήρια, αλλά ο Μέντες στο 44΄ δεν κατάφερε να νικήσει τον Ρομπέρτο μέσα από την περιοχή.
Οι «πράσινοι» μπήκαν ανεβασμένοι στο δεύτερο ημίχρονο και στο 70ο λεπτό ο Φιγκερόα έχασε σπουδαία ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Ο Μέντες τον βρήκε με ωραία πάσα, αλλά το σουτ του Αργεντινού επιθετικού πέρασε άουτ.
Και ενώ όλα έδειχναν ότι το ντέρμπι θα έληγε χωρίς νικητή, στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης ο Μήτρογλου ξέφυγε από τον προσωπικό του αντίπαλο και νίκησε με σουτ τον Καπίνο, ο οποίος δεν κατάφερε να αποκρούσει στην κλειστή του γωνία.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Παναθηναϊκός: Καπίνο, Τριανταφυλλόπουλος, Νάνο, Ρισβάνης, Σιλντενφελντ, Ζέκα, Πράνιτς, Μέντες, Λαγός (73’ Αμπέιντ), Φιγκερόα (85’ Κλωναρίδης), Μπεργκ.

Ολυμπιακός: Ρομπέρτο, Σαλίνο, Μανωλάς, Σιόβας, Χολέμπας, Σάμαρης, Μανιάτης, Φουστέρ (91’ Εντιγκά), Κάμπελ (62’ Γιαταμπαρέ), Σαβιόλα (66’ Βάις), Μήτρογλου.