Έμεινε στο 0 - 0 κι έχασε βαθμούς η Εθνική

Σάββατο 13 Οκτωβρίου 2012

Iσόπαλο χωρίς τέρματα έληξε το κρισιμότερο παιχνίδι της Ελλάδα στα προκριματικά του Μουντιάλ 2014, κόντρα στη Βοσνία, στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης»!Μετά από δύο νίκες, η γαλανόλευκη αγαπημένη παραχώρησε λευκή ισοπαλία και δεν κατάφερε να βρει τα αντίπαλα δίχτυα, αλλά είχε δύο δοκάρια και μια μεγάλη ευκαιρία με τον Σαλπιγγίδη.Πλέον, η Εθνική έχασε την ευκαιρία να περάσει μόνη πρώτη στον 7ο όμιλο, όπου έχουμε τριπλή ισοβαθμία (μαζί με την Βοσνία και την Σλοβακία) και την Τρίτη πάει στην Μπρατισλάβα με αποκλειστικόστόχο το «διπλό» κόντρα στους Σλοβάκους.

Το φιλμ του αγώνα

Ο αγώνας άρχισε με την Εθνική μας στη σέντρα.

Η Ελλάδα είχε ευκαιρία στο 2ο μόλις λεπτό, όταν μακρινό φάουλ του Φορτούνη πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι, ενώ δοκάρι βρήκε και ο Γκέκας στο 5ο λεπτό, που βρέθηκε απέναντι από τον Μπέγκοβιτς μετά από πάσα του Σαμαρά.

Οι Βόσνιοι απείλησαν την εστία μας στο 8’, με φάουλ του Ιμπίσεβιτς, αλλά η μπάλα έσκασε μπροστά στον Καρνέζη, ο οποίος μπλόκαρε. Τεράστια ευκαιρία είχε η Βοσνία και στο 23', όταν ο Μισίμοβιτς αμαρκάριστος έκανε το σουτ και ο Μανιάτης πάνω στη γραμμή έδιωξε σωτήρια, ενώ αμέσως μετά τοσουτ του Τζέκο κατέληξε στην αγκαλιά του Καρνέζη.

Στο 33ο λεπτό, σουτ του Τοροσίδη από τα δεξιά κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι και μετά άουτ, ενώ στο 41ο ο Καρνέζης έπεσε στην αριστερή γωνία και μπλόκαρε σουτ του Λούλιτς, διατηρώντας το 0 - 0 στο ημίχρονο.

Η Εθνική ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο δυναμικά, με τον Μπέγκοβι να εξουδετερώνει σέντρα - σουτ του Φορτούνη, ενώ στο 49' ο Τζέκο έστειλε την μπάλα άουτ.

Σε αναγκαστική αλλαγή προχώρησε στο 66΄ ο Φερνάντο Σάντος, καθώς ο Μαλεζάς τραυματίστηκε και αποχώρησε σφαδάζοντας. Στη θέση του πέρασε ο Καραγκούνης.

Τεράστια ευκαιρία του Σαλπιγγίδη στο 78', που βγήκε τετ - α - τετ με τον Μπέγκοβιτς, αλλά ο Βόσνιος γκολκίπερ απέκρουσε σωτήρια το σουτ.

Οι αρχικές ενδεκάδες

Ελλάδα (Σάντος): Καρνέζης, Παπασταθόπουλος, Μαλεζάς, Τοροσίδης, Σπυρόπουλος, Τζιόλης, Κατσουράνης, Μανιάτης, Φορτούνης, Σαμαράς, Γκέκας

Βοσνία (Σούσιτς): Μπέγκοβιτς, Σπάχιτς, Βράνιες, Μούιντζα, Σαλίχοβιτς, Λούλιτς, Ζαχίροβιτς, Μεντουνιανιν, Μισίμοβιτς, Ιμπίσεβιτς, Τζέκο