Νίκη με ανατροπή για την εθνική 1-2 μέσα στην Λετονία

Παρασκευή 7 Σεπτεμβρίου 2012

Με τον καλύτερο τρόπο άρχισε τις υποχρεώσεις της στην προκριματική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2014, η εθνική μας ομάδα. Το συγκρότημα του Σάντος, νίκησε τη Λετονία εκτός έδρας με σκορ 2-1, κάνοντας την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο. Ετσι, από το πρώτο παιχνίδι ανέβηκε στην πρώτη θέση του ομίλου. Ηταν ένα παιχνίδι δύσκολο, που έγινε κάτω από συνεχή βροχή στο μεγαλύτερο διάστημα. Η εθνική, στα ματς του Σεπτεμβρίου πάντα αντιμετωπίζει δυσκολίες, αλλά από τη στιγμή που κατέκτησε τη νίκη και πήρε τους βαθμούς, μπορεί να ελπίζει ότι θα ταξιδέψει το 2014 στη Βραζιλία, τη χώρα που το ποδόσφαιρο λατρεύεται από τους πάντες.

Ο Σάντος έκανε αλλαγές στο αρχικό σχήμα σε σύγκριση με την ομάδα που ταξίδεψε τον Ιούνιο στην Πολωνία για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα. Ο Καραγκούνης δεν κλήθηκε, ο Μήτρογλου αγωνίστηκε σε θέση φορ, ενώ ο Καρνέζης πήρε τη θέση κάτω από τα δοκάρια. Ωστόσο, χρειάστηκε να ανεβάσουν απόδοση οι παλιοί για να έρθει η νίκη και να ηρεμήσουν οι φίλοι της εθνικής ομάδας. Αλλωστε, οποιοδήποτε αποτέλεσμα εκτός από τη νίκη θα ήταν αποτυχία-το είχε πει και ο Σάντος την παραμονή του αγώνα.

Στο 34' ο Φορτούνης άνοιξε ωραία στον Μανιάτη, πλασέ στην κίνηση από τον μέσο, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι.

Η Λετονία προηγήθηκε στο 41' με πέναλτι που χτύπησε ο Τσάουνα και κέρδισε ο Βισνιακόφς από τον Κυριάκο Παπαδόπουλο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ενθουσιασμός των γηπεδούχων κόπασε, καθώς οι έλληνες παίκτες τα έδωσαν όλα και πήραν τη νίκη.

Στο 57' με καταπληκτικό σουτ ο Σπυρόπουλος έκανε το 1-1 και στο 69' ο Γκέκας σημείωσε το 1-2, ύστερα από υπέροχη πάσα του Κατσουράνη.

Κίτρινη: Τζιόλης.

Λετονία: Βάνις, Κλάβα, Γκορκς, Κριάουκλις, Λάιζανς, Ιβανόφς, Φετφός(75' Βερπακόφσκις), Τσάουνα(79' Μάλινς), Βισνακόφς(75' Ρούτσκιτς), Λουκανόφς, Ρούντιεφς.

Ελλάδα: Καρνέζης, Τοροσίδης, Σπυρόπουλος, Κ. Παπαδόπουλος, Παπασταθόπουλος, Μανιάτης, Τζιόλης, Φορτούνης(79' Χολέμπας), Κατσουράνης, Γκέκας, Μήτρογλου(46' Σαμαράς, 68' Νίνης).